Belka
Niedziela, 20 Czerwca 2021   imieniny: Bogna, Florentyna, Rafał
Rejestracja Witaj: Gościu, Zaloguj się
 
Belka
 

Wyniki finansowe za 9 miesięcy 2017 r.

Data publikacji: 2017-11-09, Data modyfikacji: 2017-11-09
A A AWydrukDrukuj  
 
Wyniki finansowe za 9 miesięcy 2017 r.

Skonsolidowany zysk netto Banku Pekao po trzech kwartałach 2017 r. wyniósł 1 421 mln zł, rosnąc o +6,2% r/r po  wyłączeniu zdarzeń jednorazowych. W trzecim kwartale Bank osiągnął 536 mln zł zysku netto. Wskaźnik ROE wzrósł do 8,7% w warunkach porównywalnych, +0,8 p.p. r/r i został osiągnięty przy wysokim współczynniku wypłacalności Core Tier 1 16,5%. Bank kontynuował dwucyfrowy wzrost kluczowych kredytów detalicznych (+13,1% r/r), osiągając przy tym rekordowy poziom nowych kredytów detalicznych wynoszący 13 383 mln zł, co oznacza wzrost o +29,0% r/r. 

Po trzech kwartałach bieżącego roku Bank Pekao osiągnął zysk netto w wysokości 1 421 mln zł. W warunkach porównywalnych, z wyłączeniem zdarzeń jednorazowych zysk wzrósł o +6,2% w ujęciu rocznym. Za trzeci kwartał zysk netto wyniósł  536 mln zł. 

Po trzech kwartałach zysk operacyjny brutto wzrósł  w warunkach porównywalnych o +5,7% do 2 919 mln zł i był wsparty dobrą dynamiką trzeciego kwartału (+3,6% kw/kw), w którym zysk operacyjny przekroczył poziom jednego miliarda złotych i wyniósł 1 002 mln zł. Wzrost zysku operacyjnego był możliwy dzięki poprawie dochodów operacyjnych o +3,0% r/r oraz kontynuacji ścisłej kontroli kosztów.

Dochody operacyjne wyniosły 5 328 mln zł rosnąc o +3,0% r/r, w warunkach porównywalnych,  a dochody podstawowe wzrosły w trzecim kwartale o +1,8% r/r. Wynik odsetkowy netto po 9 miesiącach wzrósł o +4,1% r/r do poziomu 3 403 mln zł, dzięki systematycznemu wzrostowi wolumenów. Marża odsetkowa netto w trzecim kwartale wyniosła 2,79 %, a jej poziom był stabilny dzięki dalszej poprawie struktury aktywów odsetkowych w pełni kompensującej efekt wypłaty dywidendy oraz wygaśnięciu wysoko marżowych obligacji, znajdujących się w portfelu Banku Pekao.

Dochody z tytułu opłat i prowizji wyniosły po 9 miesiącach 2017 r. 1 736 mln zł (-2,3% r/r). Poziom dochodów z tytułu opłat i prowizji odzwierciedla niższą aktywność kredytową klientów korporacyjnych oraz kontynuację przesuwania aktywności klientów do kanałów elektronicznych.

Kluczowe kredyty detaliczne wzrosły o +13,1% r/r do poziomu 56 546 mln zł. Jednocześnie Bank utrzymał ich solidną, wynoszącą +3,2% kw/kw dynamikę w trzecim kwartale. Kredyty dla przedsiębiorstw wzrosły o +4,9% r/r, do poziomu 58 033 mln zł z  widocznym przyspieszeniem w trzecim kwartale o +3,8% kw/kw.

Po dziewięciu miesiącach 2017 roku nowe kluczowe kredyty detaliczne wzrosły o +29,0% r/r do rekordowego poziomu 13,4 mld zł. Sprzedaż kredytów hipotecznych wyniosła 6,9 mld zł.

Po trzech kwartałach 2017 r. Bank osiągnął poziom 74 327 mln zł depozytów detalicznych, co oznacza dwucyfrowy wzrost o +10,0% r/r.  Depozyty korporacyjne wzrosły o +4,5% r/r  i wyniosły 63 331 mln zł.

 Po trzech kwartałach 2017 r. koszty operacyjne były stabilne i wyniosły 2 409 mln zł (-0,1% r/r) w warunkach porównywalnych. Wskaźnik kosztów do dochodów wyniósł 45,2%, co oznacza poprawę w warunkach porównywalnych o -1,4 p.p. r/r.

Jakość aktywów Banku Pekao utrzymała się na bardzo dobrym poziomie. Koszty ryzyka w trzecim kwartale wyniosły 46 pb., wskaźnik kredytów nieregularnych wyniósł 6,0%, natomiast wskaźnik pokrycia rezerwami osiągnął poziom 72,1%.

Pod koniec października Bank przeprowadził proces optymalizacji swojej struktury kapitałowej, poprzez emisję długu  podporządkowanego w wysokości 1,25 mld zł. Wpływ emisji na wskaźnik CT2 wyniósł  ok. 100 pb. Była to pierwsza taka emisja obligacji Banku i została przeprowadzona na wyjątkowo atrakcyjnych warunkach, a uzyskana cena (6MWIBOR +1,52%) jest najniższa spośród wszystkich, będących na polskim rynku obligacji podporządkowanych banków oraz instytucji ubezpieczeniowych.

„Bank przyspiesza, co jest już widoczne w dynamice kredytów. Wielkość sprzedaży kredytów detalicznych pobiła kolejny rekord, znacząco przyspieszyliśmy również w kredytach korporacyjnych, z dynamiką kwartalną jeszcze lepszą niż w segmencie detalicznym. Rozwijamy naszą ofertę cyfrową, czego dowodem jest PeoPay – aplikacja bankowości mobilnej z najszerszym zakresem funkcji na rynku” powiedział Michał Krupiński, Prezes Zarządu Banku Pekao S.A.

 „Bank kolejny raz pokazał solidne wyniki, stopniowo poprawiając dynamikę głównych linii przychodów. Przeprowadziliśmy z powodzeniem naszą pierwszą emisję obligacji podporządkowanych. Skala popytu oraz rekordowo niskie oprocentowanie tego typu instrumentów na polskim rynku potwierdzają siłę i bezpieczeństwo Banku Pekao S.A.” – powiedział Tomasz Kubiak, Wiceprezes Zarządu Banku Pekao S.A., nadzorujący Pion Finansowy.

Bank Pekao SA, Źródło artykułu: infowire.pl
 
Komentarze
Brak komentarzy, Twój może być pierwszy!
Autor:
Kod z obrazka:
Puste pole z komentarzem
Puste pole z podpisem
Wyszukaj
 
Kreska
Kreska
Dodaj artykuł
 
Polecane

DOSTAWCY-INTERNETU-W-POLSCE-NAJLEPSZY-INTERNET

 
Brak sond
 
Newsletter
Bądź na bieżąco z nadchodzącymi imprezami. Zapisz się na bezpłatny newsletter.
 
 

Powiat ełcki - powiat wschodniej części województwa warmińsko – mazurskiego z siedzibą w mieście Ełk. W skład powiatu liczącego 1112 km2 powierzchni wchodzą gminy: Ełk, Kalinowo, Prostki i Stare Juchy.

Powiat ełcki jest znaczącym ośrodkiem przemysłu elektrotechnicznego, motoryzacyjnego, spożywczego i drzewnego. Na jego terenie funkcjonuje podstrefa Suwalskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej.

Liczba mieszkańców powiatu szacowana jest na około 86 tysięcy. 

Zgłoś uwagi - uzupełnij wszystkie pola